Kiedy już jesteśmy w pełni zdecydowani na deski podłogowe z drewna w naszym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze szlachetnym dębem, czy tańszymi gatunkami, zaczynamy głowić się nad tym, w jaki sposób ułożyć deski na podłodze, jaki wzór zastosować, aby wydobyć z nich jak najwięcej piękna, jaką techniką je układać, od której strony zacząć, czy kleić, czy też kłaść na legarach etc. Nie jest to proste szczególnie dla osób, które nie do końca znają się na tematach budownictwa i remontów, dlatego poniżej udzielamy kilka wskazówek na temat sposobu układania desek, aby rozwiać wasze wątpliwości.

WZORY I TECHNIKI UKŁADANIA DESEK

W przypadku kupna desek z drewna o równej długości nie ma większego problemu, ponieważ  stosujemy tradycyjny wzór okrętowy. Deski układamy prostopadle do okna, aby światło padało wzdłuż desek. Dzięki temu wszelkie nierówności nie są widoczne. W przypadku, gdy w pomieszczeniu znajduje się więcej okien, deski układamy równolegle do dłuższej ściany. Bardzo ładnie wyglądają także deski kładzione pod kątem 45 stopni.

Przed montażem, dobrze jest także na próbę ułożyć kilka rzędów desek w odpowiednim kierunku, aby zobaczyć jak będzie to wyglądać.

Następnie przystępujemy do montażu. Montaż będzie różnił się w zależności od tego, czy deski będą klejone, czy na legarach. Oczywiście bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża i kontrolowanie jego wilgotności.

INSTRUKCJA MONTAŻU DESKI NA LEGARY

Kiedy mamy odpowiednie podłoże (w tym przypadku posadzkę betonową, wilgotność maksymalnie 3%), przystępujemy do pracy – rozstawiamy na niej legary. Ich wymiary są różne, najczęściej wybierane są w wymiarach 60×40 mm w odległościach co 400 mm (w przypadku podłogi modułowej) lub co 600 mm (w przypadku podłogi litej).

Legary możemy przymocować do podłoża zaprawą cementową, czy kołkami rozporowymi. Między belki umieszczamy warstwę izolacji, musi być ona nieco poniżej wysokości legarów.

Przystępujemy do montażu desek. Deskę przybijamy gwoździami (pionowo, od góry) zostawiając odstęp ok. 10 mm od każdej ściany. Kolejne deski przybijamy gwoździami na ukos, przez pióro. Zagłębiamy je w deskę specjalnym dobijakiem. W celu poprawienia spójności podłogi, możemy nanosić klej do łączenia drewna z drewnem, we wpusty nakładanych kolejno desek.

Na koniec montujemy listwy przypodłogowe.

INSTRUKCJA MONTAŻU DESKI NA KLEJ

Zalecane jest montowanie desek bezpośrednio na podłodze, jeżeli jest ono równe, niepylące, wypoziomowane, mocne, odkurzone, wyczyszczone i suche (wilgotność nie przekraczająca 3%).

Przy pomocy ryflowanej packi, nanosimy klej na podłoże, a także na powierzchni przylegania deski podłogowej. Rozpoczynamy przy ścianie, bądź (w przypadku układania na skos) od wyznaczonej przez nas linii, stanowiącej naszą oś. Przy ścianie zostawiamy ok. 10 mm odstępu.

Przy drugim rzędzie stosujemy specjalne pasy ściskające, we wpusty desek również nanosimy klej. W taki sposób układamy wszystkie rzędy, pamiętając o zachowaniu odstępu przy ścianach.

Na koniec montujemy listwy przypodłogowe.

Ewentualne szczeliny uzupełniamy za pomocą szpachli lub kitu, o kolorze takim, jak deski.